Naše pokožka se přirozeně skládá z více vrstev, přitom ta nejsvrchnější je tvořená odumřelými buňkami. I ty, ačkoliv představují přirozenou obranu proti škodlivým vlivům prostředí, je doporučováno jednou za čas ošetřit peelingem. A co že to peeling vůbec je? Peeling, od slova peel, znamená odstranění mrtvých kožních buněk za účelem zvýšené regenerace pleti. A protože tahle jednoduchá definice jistě nepopíše všechny výhody této procedury, posvítíme si v dnešním článku na její jednotlivé typy, průběh ošetření a možné výsledky.
A že je z čeho vybírat!
V základu máme peelingy dva-první, který můžete své pleti dopřát jen v kosmetickém salonu a druhý, jednoduše řečeno domácí, na jehož provedení seženete produkty v každé drogerii. Při profesionálních procedurách využíváme kyselinu, ta podle své síly pronikne do určitých vrstev pokožky, kde se postará o odstranění odumřelých buněk. Domácí peelingy fungují na principu abrazivních částeček nebo enzymů, které kůži jednoduše řečeno obrousí, či enzymaticky rozruší její odumřelé části. I když je varianta domácího peelingu jistě potřebná a pohodlnější, takové benefity, jaké nabízí absolvování peelingu na kvalifikovaných pracovištích, nám samozřejmě zajistit nemůže.
Chemický nebo kosmetický?
Podíváme-li se zblízka na procedury využívající kyseliny, zjistíme, že na výběr máme ještě mezi peelingem chemickým a kosmetickým. Princip jejich účinku tkví v tom, že když na pokožce odhalíme mladší, nepoškozenou vrstvu, můžeme urychlit proces její regenerace, nebo zkrátka z pleti odstranit ty nedokonalosti, které ještě nepronikly do jejích hlubších vrstev, tudíž jsou peelingem odstranitelné, například různé pigmentové nebo stařecké skvrny. Chemický peeling je co do síly kyselin intenzivnější, proto by ho mě provádět pouze lékař, a to v časovém intervalu minimálně šesti týdnů, kosmetický je slabší, může být tedy aplikován častěji.
Během chemického peelingu je na daný rozsah obličeje, krku a dekoltu nanášena vrstva tvořená různou koncentrací kyseliny glykolové. Doba, po níž je roztok odstraněn, je velmi individuální a určuje ji dermatolog, který v průběhu výkonu zároveň kontroluje reakci pokožky. Ta může být po tomto výkonu citlivá nebo pnout, často bývá potřeba zůstat přibližně tři dny po výkonu v klidu, nepoužívat kosmetiku a nevystavovat se slunci. Vždy je nutné, chovat se podle rad dermatologa tak, aby se vše co nejdříve zahojilo, a my si mohli užívat skvělé výsledky. A jaké to jsou? Tento zákrok dokáže celkově omladit pleť, poradit si s rozšířenými póry, jizvami a nerovnostmi po akné.
Peeling kosmetický provádí odborná pleťová terapeutka a ošetření probíhá v několika krocích. Úvodní zhodnocení pleti pomůže zvolit směs kyselin přímo jí na míru, dále následuje odmaštění, které kůži připraví na vstřebání účinné látky a její samotné nanesení. V posledním kroku využíváme neutralizační roztok, LED masku a důkladnou hydrataci. Co se týče účinných látek, terapeutka volí mezi třemi séry. Základem prvního je kyselina mléčná, výtažek z mandarinky a šťávy z hroznů. Dohromady zajišťují hydrataci a rozjasnění mdlé pokožky. O redukci pigmentací, vrásek a sjednocení celkového tónu pleti se ve druhém séru stará kyselina glykolová a účinné látky z opuncie. A konečně třetí sérum, obsahující kyselinu salicylovou, mandlovou a jablečnou, zmírňuje jizvení, tvorbu mazu a pomáhá čistit póry. Změny k lepšímu bývají vidět již po prvním ošetření, ale obecně platí, že pro optimální výsledek je dobré návštěvu kosmetického salonu několikrát zopakovat.
Sečteno a podtrženo
Peeling by se měl stát neodmyslitelnou součástí Vaší scincare rutiny, i když není jistě potřebné a ani vhodné na něj do kosmetického salonu chodit každý týden. Ale svěřit se jednou za čas rukám odborníka, a domácí péči tak doplnit odbornou, je něco, čemu byste mohla dát šanci, nemyslíte? A pokud váháte, který z peelingů je pro Vás vhodný, není nic jednoduššího, než poradit se s Vaší pleťovou terapeutkou.
Více informací o proceduře Pro PowerPeel najdete ZDE.